Przeglądy okresowe

Wykonujemy przeglądy techniczne roczne, półroczne i pięcioletnie budynków mieszkalnych wielorodzinnych, biurowych, obiektów szpitalnych, hal przemysłowych i magazynowych.

Z przeglądów sporządzane są protokoły z dokumentacją fotograficzną oraz w formie elektronicznej. Wyszczególniane są w nich nieprawidłowości występujące w budynku wraz ze sposobem i technologią naprawy oraz stopniem pilności wykonania prac.

Cennik jest uzależniony w dużej mierze od wielkości (m2 powierzchni użytkowej) budynku. W przypadku większej ilości budynków oraz stałych zleceniodawców są możliwe rabaty.

Podstawa prawna przeglądów budowlanych
USTAWA z dnia 7 lipca 1994 roku PRAWO BUDOWLANE
(Tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 1409)

Przeglądy budowlane wykonywane co najmniej raz w roku

Do zakresu obowiązków zarządcy, użytkownika lub właściciela budynku należy zaliczyć między innymi planowanie i ścisłe przestrzeganie terminów dokonywania kontroli instalacji.

Przeglądy budynku (kontrole okresowe), stosownie do obowiązujących przepisów – Art. 62 Prawa budowlanego – powinny być dokonywane co najmniej raz w roku.

Polegają one na sprawdzeniu:

  1. Elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu;
  2. Instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska;
  3. Instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Art. 5 rozporządzenia z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych określa, jakie elementy budynków mieszkalnych narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania należy objąć szczegółowym sprawdzeniem.

Są to:

  • zewnętrzne warstwy przegród zewnętrznych (warstwy fakturowe), elementy ścian zewnętrznych (attyki, filary, gzymsy itp.), balustrady loggii i balkonów itp.;
  • urządzenia zamocowane do ścian i dachu budynku;
  • elementy odwodnienia budynku oraz obróbek blacharskich;
    pokrycia dachowe;
  • instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;
  • urządzenia stanowiące zabezpieczenie pożarowe budynku;
  • elementy instalacji kanalizacyjnej odprowadzającej ścieki z budynku;
  • przejścia przyłączy instalacyjnych przez ściany budynku.

Pięcioletni przegląd budynku

Przegląd budynku o charakterze zasadniczym, zwany przez niektórych generalnym, można zorganizować łącząc wspólnie przegląd budowlany roczny i pięcioletni.

Przeglądy budynków trzeba wówczas wykonać w porze wiosennej.

Przegląd budynku zasadniczy – wykonywany raz na 5 lat – obejmuje zakres, który jest wymagany dla kontroli budynków rocznej i kontroli budynków 5 letniej.

Podkreślmy wyraźnie: przegląd budowlany generalny to przegląd budowlany wykonany jednocześnie w zakresie kontroli rocznej i 5 letniej w porze wiosennej.

Dla każdego rodzaju kontroli należy wykonać osobne protokoły pokontrolne – pomimo, że kontrole były wykonywane jednocześnie.

Wspólne wykonywanie przeglądu budynku rocznego wraz z pięcioletnim ma charakter organizacyjny (oszczędność czasu i środków przeznaczonych na ten cel). Tak należy rozumieć charakter „kontroli generalnej obiektu budowlanego” – przestarzałego terminu, który jednak jeszcze funkcjonuje w obszarze terminologii związanej z kontrolą obiektów budowlanych.

Jeżeli plan kontroli przewiduje częstsze kontrole (w zakresie podanym dla kontroli rocznej), aniżeli 1 raz w roku, to – niezależnie od wykonanego przeglądu o charakterze zasadniczym – należy wykonać powtórną kontrolę roczną. Ponadto właściciel lub zarządca budynku może przeprowadzać przeglądy robocze mające na celu określenie stanu przygotowania budynku, urządzeń i instalacji do użytkowania w okresie zimowym.

Kontrola budynku 5 letnia obejmuje sprawdzenie stanu sprawności technicznej i przydatności do użytkowania całego obiektu budowlanego, estetyki obiektu oraz jego otoczenia. „Przez należyty stan estetyczny obiektu budowlanego należy rozumieć utrzymanie w dobrym stanie elewacji i wyglądu obiektu oraz innych jego elementów, jak też zapewnienie harmonii pomiędzy wyglądem obiektu a otoczeniem naturalnym i stworzonym przez człowieka” (SA/Rz 77/2002).

W czasie kontroli budynków 5 letniej należy także zbadać instalację elektryczną i piorunochronną w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji i przewodów oraz uziemień instalacji aparatów.